UROCZYSTA PREMIERA FILMU LAWRENCE’A LOEWINGERA I MICHAŁA JASKULSKIEGO „PRZY PLANTY 7/9” („BOGDAN’S JOURNEY”) W MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN W WARSZAWIE.

23 czerwca 2016

W środę, 22 czerwca 2016 r. o godzinie 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się uroczysta premiera filmu Lawrence’a Loewingera i Michała Jaskulskiego, pt.: „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey”).

Honorowy patronat na wydarzeniem objęli: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Arcybiskup Metropolita Warszawski ks. Kardynał Kazimierz Nycz oraz Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Biskup Rafał Markowski.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów i ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W PRL jest tematem zakazanym przez władze. Po upadku komunizmu Bogdan Białek, główny bohater filmu, poświęca lata swojego życia, by pojednać Polaków i Żydów po tragedii z 1946 roku.

 

To wspólna tragedia. Nie ma sprawy żydowskiej, jest sprawa człowieka. I ten punkt widzenia wydaje mi się najistotniejszy. – Wojciech Pszoniak, aktor

 

To głęboko chrześcijański film, co brzmi może paradoksalnie w kontekście tej historii… – Magdalena Łazarkiewicz, reżyser

 

Jestem szczęśliwa, że jest taki człowiek, jak Bogdan Białek. – Krystyna Zachwatowicz–Wajda, aktorka, reżyser, scenograf.

 

Ten film ma ogromne znaczenie. To przecudowny film. – Jerzy Maksymiuk, dyrygent

 

„PRZY PLANTY 7/9” („BOGDAN’S JOURNEY”) – to niezwykła podróż, w której towarzyszymy głównemu bohaterowi. Bogdan Białek, polski katolik urodzony w wielokulturowym i wieloreligijnym Białymstoku. Dzisiaj mieszka w Kielcach, mieście, którego wizerunek w świecie żydowskim za granicą, kojarzy się z mordem na ocalałych z Holocaustu Żydach.

Białek bierze miasto w podróż, która kompletnie je odmieni. Droga ta będzie bolesna. Odmieni również samego Białka. Bohater do końca poszukiwać będzie nowej drogi, która pozwoli mu rozwijać dialog międzykulturowy i międzyreligijny. Poprzez opowiadanie z punktu widzenia wydarzeń współczesnych, dokument buduje świadomość, że wiedza historyczna jest niezbędna do znalezienia się we współczesnym świecie.

Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii, przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

Patroni medialni: TVP Kultura, Planete +, TOK FM, stopklatka.pl, Wirtualna Polska.pl

Promocja filmu w Polsce: Cinémobile

Comments are closed.

Credits Copyright Cinémobile 2024