IGOR BREJDYGANT Z NAGRODĄ SPECJALNĄ ZA „RYSĘ” NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU KRYMINAŁU WE WROCŁAWIU.

2 czerwca 2019

1 czerwca 2019r. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu Fundacja „Świat ma Sens” przyznała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej, dziennikarki, publicystki i wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru. Otrzymał ją Igor Brejdygant za powieść „Rysa”.

Nagrodę wręczyła Profesor Małgorzata Omilanowska, podczas Uroczystej Gali Festiwalu. Uzasadniając decyzję Jury Profesor Małgorzata Omilanowska powiedziała:

„Dlaczego Pan dostał tę Nagrodę? Dlatego, że napisał Pan książkę, w której po pierwsze stworzył Pan znakomitą, przekonywującą postać kobiecą. I to tak kompletnie przekonującą w swojej historii, opowieści, przeszłości, zdarzeniach, która nie „zgrzyta”. A rzadko się zdarza, żeby mężczyźni potrafili stworzyć aż tak kompletne osobowości żeńskie w swoich powieściach, domknięte. Ale przede wszystkim dlatego, że dotknął Pan w tej powieści problemu lęków współczesnego świata, tego czym wielu ludzi żyje. Obaw przed irracjonalnym, obaw przed tym, że dzieje się coś poza ich świadomością, na co nie mają wpływu, że dzieje się coś, czego nie rozumieją. I dotknął Pan tego, co stanowi o naszym pierwotnym, takim w pewnym sensie dziewiętnastowiecznym strachu przed, wobec rzeczywistości z pozoru nowoczesnej, racjonalnej, poddanej takim twardym kryteriom oceny. I zrobił Pan to bardzo przekonująco. A przede wszystkim ta historia, którą opowiada powieść jest opowiedziana bardzo konsekwentnie i spójnie dopina się do końca. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że za chwilę będziemy czytali dalszy ciąg tej historii, ale ona rzeczywiście się domyka w tej książce, stanowi samodzielną całość, niezależnie od tego, co Pan jeszcze opowie nam o tej bohaterce. To, co już o niej wiemy warte jest tego, żeby to docenić i zauważyć.”

Bohaterką powieści pt.: „Rysa” jest Monika Brzozowska, policjantka po przejściach, pracująca w warszawskim wydziale zabójstw. Cierpiąca na zaniki pamięci kobieta zostaje wplątana w niebezpieczną grę, która zmusi ją do ponownej walki z demonami przeszłości.

„Rysa” to zajmujące połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, w którym największą zagadką okazują się zepchnięte do podświadomości bolesne doświadczenia osoby, za którą ciągną się stare grzechy. To także przekonująco opowiedziana przez mężczyznę opowieść o kobiecie, która z całych sił stara się odnaleźć w patriarchalnym policyjnym świecie, wygrać z dręczącymi ją lękami i ocalić samą siebie. Tytułowa rysa to defekt, który bohaterka nosi w sobie, zapowiedź zmierzenia się z prawdą na swój temat. Rysa powoli przekształca się w czarną dziurę, która pochłania cały misternie ułożony przez lata świat głównej bohaterki.

Autor książki snuje historię o lęku przed własnym nieznanym obliczem, przed przeszłością, która umyka w odmęty niepamięci, przed czymś, co stało się dawno temu i co rzutuje na współczesne zdarzenia..

Powieść „Rysa” to pierwsza część cyklu kryminalnego autorstwa Igora Brejdyganta. Za tę książkę Autor został nominowany także do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu zaprezentowana została część druga powieści – thriller polityczny pt.: „Układ”.

Premiera książki „Układ”: 5 czerwca 2019 r.

fot. materiały własne Autora

Comments are closed.

Credits Copyright Cinémobile 2024