FILM O POGROMIE KIELECKIM „PRZY PLANTY 7/9” („BOGDAN’S JOURNEY”) W KINACH W CAŁEJ POLSCE.

9 grudnia 2017

8 grudnia 2017 r. polsko -amerykański film pt.: „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey”), w reżyserii Lawrence’a Loewingera i Michał Jaskulskiego wchodzi do kin w całej Polsce. Projekcje filmu zaplanowano w kinach sieci: Helios, Cinema City i kin studyjnych. Dystrybucję filmu wsparło Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ocalałych z Holocaustu Żydów mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta, przy ul. Planty 7/9. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe.

Wraz z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory. Zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma także swoją cenę.

Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu kieleckiego.W filmie przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

Światowa premiera filmu odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey”) pokazywany był na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, gdzie zdobył liczne nagrody.  Film również włączono w program „Święta kina” w grudniu 2017.

 

Rok produkcji: 2016

Reżyseria: Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger

Scenariusz: Michał Jaskulski

Zdjęcia: Michał Jaskulski

Muzyka: Bartek Gliniak

Montaż: Marcin Latanik

Producent: Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger, Marcin Wierzchosławski

Koprodukcja: Two Points Films, Metro Films

Promocja filmu i wsparcie marketingowe dystrybucji w Polsce: Cinémobile

 

Patronat nad filmem objęli:

Gazeta Wyborcza, TOK FM, TVP Kultura, Planete+, Filmweb, Wirtualna Polska.pl, Tygodnik Powszechny, eKAI, Więzi

 

Partnerzy filmu:

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Sieć kin HELIOS

Comments are closed.

Credits Copyright Cinémobile 2024