Stanisław Brejdygant

Stanisław Brejdygant

aktor I reżyser I pisarz

 

Stanisław Brejdygant (’36) jest aktorem, reżyserem, dramaturgiem i pedagogiem. Literaturę studiował na Uniwersytecie Warszawskim, aktorstwo na warszawskiej PWST, reżyserię w łódzkiej filmówce.

Zapamiętane pozostaną zwłaszcza takie jego role, jak szekspirowski Ryszard III, czy bohaterowie autora, którego nazywa swym mistrzem, Dostojewskiego: Książę Myszkin w Idiocie i Raskolnikow w Zbrodni i Karze. Jego niezapomniane kreacje to także: Piłat w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa i Stalin we własnych Nadludziach, czy bohater monodramu własnego autorstwa Winny, grany na deskach Teatru Polonia w Warszawie. Na tej scenie wystąpił również w trzech różnych rolach, w trzech jednoaktówkach Czechowa – w spektaklu pt.: 32 omdlenia.

Występuje też w filmach (ostatnio w roli księdza Teodora w Klerze Wojciecha Smarzowskiego) i serialach telewizyjnych (m.in. w Klanie i w podziwianej przez telewidzów roli Profesora muzyki w Dziewczynach ze Lwowa). Dużą popularność zdobył, jako dubbingujący tytułową postać w brytyjskim serialu Ja, Klaudiusz.

Grał na deskach teatrów warszawskich: Narodowego, Powszechnego, Nowego, Dramatycznego, a także w teatrach w Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu, w Buffalo i St. Louis (USA).

Wyreżyserował kilkadziesiąt przedstawień w teatrach i telewizji, również spektakle operowe (m.in. Damę Pikową Piotra Czajkowskiego), widowiska plenerowe i filmy – w kraju i zagranicą.

Jest autorem kilku tomów prozy (m.in.: Maligna, Być Bogiem, Powiedz im, Świt o zmierzchu), kilkunastu sztuk teatralnych (m.in.: Wyzwolony, Endline, Golgota, Nadludzie, Odwet), których wybór ukazał się w tomie pod tytułem Wyzwolony i Inne Dramaty. Niedawno ukazał się wybór jego scenariuszy pod wspólnym tytułem Zło. Jego sztuka Stacja XII otrzymała jedną z trzech nagród na głośnym, międzynarodowym konkursie dramaturgicznym w Rzymie, w 2000 roku. Otrzymał także szereg innych nagród i wyróżnień za swe sztuki, inscenizacje i role.

Ma wychowanków i uczniów – aktorów, reżyserów, pisarzy – w kraju i w Ameryce (w USA i Kanadzie), gdzie nauczał aktorstwa, reżyserii, a także pisarstwa, na Creative Writing Courses, przez ponad dekadę, w znanych uczelniach (Cornell University, Washington University, Concordia University, National Theatre School of Canada).

Przewodził parokrotnie swemu środowisku, działając w zarządach Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).  Ceni sobie członkostwo w polskim Pen Clubie. W 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

filmpolski: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=111316

filmweb: https://www.filmweb.pl/person/Stanis%C5%82aw+Brejdygant-58019

imdb: https://www.imdb.com/name/nm0107014/?ref_=nv_sr_srsg_1

 

fot. Igor Brejdygant
Credits Copyright Cinémobile 2021