Marta Guzowska
Marta Guzowska

fot. Nasza Księgarnia

Marta Guzowska

pisarka

 

Marta Guzowska – utytułowana autorka polskich kryminałów, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2013 za debiut literacki – Ofiara Polikseny (2012). Ta książka zapoczątkowała serię kryminałów, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem czytelników: Głowa Niobe (2013), Wszyscy ludzie przez cały czas (2015), Czarne światło (2016). Drugą serię kryminalną pisarka rozpoczęła w 2016 roku książką Chciwość nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2017 r.

Kolejny tom serii to Reguła nr 1(2017), uhonorowana nagrodą Złotego Pocisku. Guzowska otrzymała też w 2019 r. nagrodę Czarnego Kapelusza dla najlepszej postaci literackiej za powieść Ślepy archeolog (2018).  W roku 2019 wydana została kolejna powieść tej autorki, thriller psychologiczny pt.: Rok szczura. Najnowsza książka Marty Guzowskiej to Wiedeń – miasto zieleni, zachwycającej architektury i historii szpiegowskich (2020).

Marta Guzowska z wykształcenia jest archeologiem. Po ukończeniu studiów archeologicznych ze specjalizacją epoki brązu w basenie Morza Śródziemnego pracowała między innymi w Turcji, Izraelu oraz Grecji. Mieszkała także w Budapeszcie, Kopenhadze i Freibergu, aby kilka lat temu na stałe osiąść w Wiedniu, gdzie pisze poczytne kryminały i współprowadzi portal: „Zbrodnicze siostrzyczki”. Tu także powstaje seria jej książek dla dzieci zatytułowana: Detektywi z Tajemniczej 5.

 Raj i Rok szczura znalazły się na liście książek nominowanych do Nagrody Kryminalnej Piły dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2019. W 2020 Autorka została nominowana po raz szósty do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, tym razem za powieść pt.: Raj.

 

fot. Nasza Księgarnia
Credits Copyright Cinémobile 2022