Igor Brejdygant

Igor Brejdygant

pisarz I scenarzysta I reżyser

 

Igor Brejdygant (’71) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Jest jednym z najzdolniejszych scenarzystów i pisarzy swojego pokolenia. Pisze świetne powieści, a na ich kanwie powstają scenariusze interesujących filmów i seriali. Pisze, reżyseruje, dokumentuje otaczającą rzeczywistość. Tworzy. Od zawsze uprawia film w różnych formach i z różną intensywnością.

Jest autorem scenariuszy filmów fabularnych: Palimpsest (reż. Konrad Niewolski), Prosta historia o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz seriali: Paradoks, Zbrodnia, Belle Epoque, Szadź. Pracował, jako szef zespołu tworzącego scenariusz (head writer) pierwszego polskiego serialu emitowanego przez Netfilix – Ultraviolet.

Ma na swoim koncie scenariusze i reżyserię teledysków, reklam oraz filmów do kampanii społecznych: Przemoc w rodzinie, Nie krzywdź, a nie będziesz krzywdzony. Reżyser i scenarzysta serialu dokumentalnego Asy B klasy dla Canal+ Discovery oraz programów telewizyjnych: Szaleńcy Pana Boga oraz Handlarze. Autor opowiadań z tomów: Eksplozje i Opowiem Ci o zbrodni.  Na antenie Crime+Investigation Polsat analizuje głośne sprawy kryminalne.

Dużą popularność przyniosły mu powieści: Paradoks, Szadź, Rysa i Układ.

Rysa, stanowiąca połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Książka została uhonorowana Nagroda specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2019.

Kontynuacją Rysy jest opublikowany w 2019 r. thriller polityczny – Układ. Powieść znalazła się na liście książek do nominacji do Nagrody Kryminalnej Piły dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2019.

Na podstawie powieści Szadź TVN w 2019 wyprodukował serial, który ma emisję na player.pl i kanale TVN.

W 2020 Sony Pictures Television (SPT) Networks Central Europe w Polsce rozpoczęło zdjęcia do serialu kryminalnego, będącego adaptacją obu powieści autorstwa Igora Brejdyganta – Rysa oraz Układ.

 

filmpolski: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1122735

filmweb: https://www.filmweb.pl/person/Igor+Brejdygant-204876

imdb: https://www.imdb.com/name/nm0107013/?ref_=fn_al_nm_1

 

Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta / materiały promocyjne
Credits Copyright Cinémobile 2021