Artur Owczarski

Artur Owczarski

pisarz I podróżnik I fotograf

 

Podróżuje od prawie dwudziestu lat. Jego ulubione kierunki to Chiny, w których był kilkanaście razy i Stany Zjednoczone. Szczególnie dużo czasu spędził w Teksasie, na Florydzie i w Kalifornii. Przejechał słynną Drogę 66 od Chicago do Santa Monica. W wyniku wypraw do USA napisał dwie książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży” oraz „Teksas to stan umysłu”. Teksas jest mu bliski nie tylko ze względu na kulturę, ludzi i czas, który tam spędził, ale również ze względu na fakt, że w 2019 roku otrzymał tytuł honorowego mieszkańca miasta Bandery, drugiej najstarszej polskiej osady w USA i jednocześnie miasteczka szczycącego się tytułem światowej stolicy kowbojów. Bandera, która jest Jego drugim domem, otrzymała ten tytuł od Amerykańskiego Kongresu w 2016 roku.

Był też większość europejskich krajów. Dojechał samochodem z Warszawy na Gibraltar i dalej aż do Lizbony. Przejechał jedną z najwyżej położonych dróg świata, przełęcz Khardung la Pass, w indyjskich Himalajach. Zwiedzał puste klasztory i brał udział w buddyjskich ceremoniach. Na Malediwach złapał ponad dwumetrową żaglicę, najszybszą rybę świata, osiągającą prędkość ponad 100 km na godzinę. Wielokrotnie był na safari i przejechał tysiące kilometrów szutrowymi afrykańskimi drogami. Latał balonem nad pustynią Namib i awionetką nad deltą Okavango, podziwiając wielotysięczne stado bawołów afrykańskich. W kilku miejscach na świecie pływał z delfinami i jeździł z kierowcą, z zabójczą prędkością, po starej trasie rajdu Paryż Dakar w Maroko. Ma uprawnienia płetwonurka. Nurkował w Polsce, Chorwacji i Kenii. Jest żeglarzem i motorowodniakiem. Ma uprawnienia skippera. Ścigał się w jednej z najciekawszych regat globu – Heineken Regatta na Saint Martin, na Karaibach, jako członek załogi.

To tylko część tego, co przez te lata dane mu było doświadczyć. Ma nie tylko mnóstwo wspaniałych wspomnień, ale także przerażających doświadczeń, jak to, gdy miał nieszczęście być w Nicei, na Alei Anglików, w trakcie zamachu terrorystycznego.

Życie to droga, a On nieustannie szuka swojej.

Credits Copyright Cinémobile 2023